Úspora teplej úžitkovej vody a vody všeobecne


Spotreba energie pre prípravu teplej užítkovej vody činí približne 25 % z celkovej spotreby energie slovenskej domácnosti. Preto nám šetrné zaobchádzanie s teplou vodou môže priniesť výrazné úspory ako za energiu, tak za vodu. Ušetriť môžeme už správne nastavenou teplotou vody ohrievača, za optimálnu považujeme teplotu 60 °C.

  • Pri ohreve vody v ohrievači dochádza ku zväčšovaniu jej objemu, čo sa prejavuje kvapkajúcim poistným ventilom (jeho správná funkcia). Takto nám môže uniknúť až 1 % z nahrievaného objemu. Inštaláciou expanznej nádoby odstránime problém kvapkajúceho poistného ventilu a zároveň budeme šetriť vodou. Úspory budú vyššie pri častejších a väčších odberoch.
  • Dôležitá je i vzdialenosť odberného miesta od ohrievača vody, tepelné straty výrazne narastajú pri vzdialenosti 2 m a viac. Ak nemáme inú možnosť, venujeme pozornosť dobrej izolácii trubiek (tu naozaj platí – čím viac, tým lepšie).
  • Pákové batérie, ktoré skracujú čas potrebný k nastaveniu požadovanej teploty vody, sú približne o 40 % úspornejšie ako normálne batérie (pri spotrebe energie pre ohrev teplej vody), nehľadiac na úsporu vody samotnej.
  • Ak použijeme termostatické batérie, tieto úspory budú ešte vyššie. U tohoto typu batérií nastavíme požadovanú teplotu vody, a batéria potom automaticky mieša teplú a studenú vodu. V porovnání s pákovými ušetria termostatické batérie až 50 % vody.
  • Šetriť vodou nám takisto pomôžu tzv. perlátory, kde je voda tečúca z kohútika premiešavaná so vzduchom a tým sa obmedzuje spotreba vody.

Sprcha

  • Pri sprchovaní je až 3× menšia spotreba teplé vody než pri kúpaní vo vani. To ale platí pre krátke päťminútové sprchovanie.
    Pre relaxačný kúpeľ pri sviečkach je rozhodne úspornejšia vaňa, kde spotrebujeme menej vody než pri dlhom sprchovaní.
    Ak použijeme pre sprchu úspornú hlavicu a stop-ventil, môžeme tým ďalej ušetriť až 30 % teplej vody.

Pranie

  • Efektívne si všetko rozvrhnúť tak, aby práčka vždy bola plná, je základné pravidlo pre úsporu pri praní prádla. Zapnúť práčku plnú len z polovice svedčí skutočne o našej súťaživej povahe, kedy chceme mať aj účty väčšie ako náš sused.
    Všeobecne práčky s predným plnením spotrebujú 3× menej vody a energie ako práčky s horným plnením podobných parametrov. Ich obstarávacie náklady sú však vyššie.
    Rozhodujúce pre množstvo spotrebovavanej energie je teplota vody pri praní. Znížením teploty prania z 90 °C na 60 °C ušetríme okolo 25 % energie. A naviac, podstatnú časť prádla môžeme prať v studenej vode.
 

Toaleta

  • Výrazné úspory vody na toalete dosiahneme pomocou kombinovaného klozetu s duálnym splachovaním 6/3. Týmto systémom môžeme ušetriť oproti starému, jednoduchému, až 8 litrov na jednom splachnutí, čo je úspora vody pre štvorčlennú rodinu až 24 000 litrov ročne.
    Splachovanie vreckoviek, nedopalkov a ostatných nepotrebných vecí určite nie je cesta k výhre bobríka ekologického správania sa. Okrem budúcich problémov v odpadnom systéme, je to zbytočné plytvanie vodou. Zaobstarať si menší odpadkový kôš je ďaleko lepšie riešenie.
    Pretekajúca nádrž na splachovanie je veľmi neúsporná, takto nám môže pretiecť až 16 000 litrov ročne. A vlastne si toho vôbec nemusíme všimnúť. Pre kontrolu stačí nakvapkať pár kvapiek potravinarského farbiva do nádrže a potom počkať, či sa farba objaví dole v toalete.

Umývadlo

  • Tesnosť kohútikov je veľmi dôležitá, jedným „málo“ kvapkajúcim kohútikom (desať kvapiek za minútu) odvkapká asi 160 l vody za mesiac a ak ide o teplú vodu, je to strata aj 11 kWh energie.
    Už zmienené perlátory nám pomôžu znížiť spotrebu vody. Je však dôležité zvoliť si správny typ. V kúpelni nám môže stačiť perlátor s prietokom 2–3 litrov za minútu. V kuchyni budeme skôr potrebovať prietok 6–12 litrov za minútu, ak pravidelne plníme drez vodou. Ale ak sme zvyknutí umývať riad pod tečúcou vodou, je lepšie použiť perlátor s prietokom 2–3 litrov za minútu.
    Pri umývaní, čistení zubov alebo holení, pokiaľ je to možné, nenechávame tiecť trvale teplú vodu.
    Snaď ani nemusíme pripomínať, že rozmrazovanie jedla pod tečúcou vodou nám určite zvýši konečnú čiastku za energiu a vodu, určite lepší spôsob je rozmrazovanie jedla v chladničke.

Riad

  • Spotreba teplej vody pri umývaní riadu pod tečúcou vodou je minimálne 3× väčšia oproti umývaniu riadu v uzavretom dreze.
    Úsporná umývačka riadu ušetrí v porovnaní s umývaním riadu pod tečúcou vodou až 60 % vody a približne toľko energie. Ale aj veľmi úsporná umývačka spotrebuje aspoň dva plné drezy vody. Takisto ako u práčky, tajomstvo hospodárneho správania sa spočíva v spustení len plnej umývačky.
    Všeobecne umývačky pre viacero sád riadu sú efektívnejšie.